MotoNews.pl

Jak efektywnie korzystać z tachografu cyfrowego w codziennej pracy? [Praktyczne porady dla kierowców]

Jak efektywnie korzystać z tachografu cyfrowego w codziennej pracy? [Praktyczne porady dla kierowców]18.08.2023
Spośród wszystkich obowiązków, które ciążą na firmach transportowych, jednym z najistotniejszych jest prawidłowe stosowanie urządzeń rejestrujących - tachografów. Czym dokładnie jest tachograf i jak z niego korzystać, by służył nam przez lata? Przekonajmy się.

Co to jest tachograf cyfrowy i jakie są jego główne funkcje?

Tachograf to urządzenie, które już od lat obecne jest we wszystkich pojazdach, których masa całkowita przekracza 3.5 tony. Co więcej, tachografy wykorzystywane są także powszechnie przez autobusy i inne większe pojazdy wykorzystywane komercyjnie w branży transportu.

Podstawowym zadaniem tachografu jest rejestrowanie istotnych danych związanych z eksploatacją pojazdów przez kierowców i wykorzystaniem ich do monitorowania procesów w firmie, ale także w celu dopilnowania wszelkich formalności związanych z legalnym prowadzeniem biznesu. Do podstawowych funkcji tachografu zalicza się między innymi rejestrowanie:

  • czasu prowadzenia pojazdu oraz pokonanego dystansu;
  • prędkości chwilowej, z jaką poruszał się pojazd;
  • okresu pracy kierowcy, przerw w pracy oraz wypoczynku;
  • danych o otwarciu obudowy tachografu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tachografu cyfrowego, sprawdź artykuł "czym jest tachograf cyfrowy"?

Podstawy pracy z tachografem - rejestracja, monitorowanie i przesyłanie danych

By praca z tachografem przebiegała komfortowo, warto podsumować garść informacji na temat tego, jak prawidłowo włożyć kartę kierowcy, jak monitorować godziny pracy i jak często należy odczytywać dane z tachografu.

Zacznijmy od rozpoczęcia pracy z tachografem, czyli włożeniem do niego karty kierowcy. Proces może wydawać się skomplikowany, ale nic bardziej mylnego! Sposób, w jaki karta kierowcy powinna być włożona, nieco różni się w zależności od konkretnego modelu urządzenia, jednak zasada jest uniwersalna. W tachografie cyfrowym znajdziemy slot, do którego karta musi być włożona. Jeśli jednak urządzenie w obsługiwanym przez nas pojeździe posiada małą klapkę, obok znajdziemy przycisk, który zwalnia ją i zapewnia przestrzeń do włożenia karty.

Rejestrowanie czasu pracy jest niezwykle proste. Po włożeniu karty należy wskazać tryb pracy tachografu i zmieniać go zawsze w momencie, gdy przystępujemy do innej czynności. Najczęściej spotykamy się z trybem odpoczynku, dyspozycyjności, prowadzenia samochodu oraz pracy pobocznej, jaką jest załadunek towaru. Gdy kończymy pracę, wyciągamy kartę z tachografu.

Jedno z częściej zadawanych pytań dotyczy okresu, w którym dane z tachografu muszą być odczytane. Przepisy regulują to zagadnienie, wskazując okres 90 dni jako maksymalny czas na to, by odczytać i przesłać dane z pamięci tachografu.

Najczęściej spotykane błędy podczas pracy z tachografem

Istnieje kilka błędów, które często występują w przypadku korzystania z tachografu, a mogą one wpłynąć na prawidłowość danych. To z kolei w długim okresie może wpłynąć na problemy natury prawnej. Które z błędów popełniane są najczęściej?

Przede wszystkim wykorzystywanie błędnych kodów w stosunku do faktycznych czynności realizowanych przez kierowcę. To spory błąd, który może spowodować nałożenie kary finansowej. Naturalnie jednym z największych błędów jest lekceważenie wagi związanej z pracą tachografu i niekorzystanie z urządzenia.

Kolejnym błędem, wykorzystywanym celowo przez nieuczciwych kierowców jest wyłączenie zasilania tachografu, co ma na celu manipulowanie danymi. Jest to jednak mało skuteczna forma oszustwa, która może być szybko zweryfikowana przez stosowne organy.

Jak dbać prawidłowo o tachograf?

Jak sprawić, by tachograf w naszym pojeździe działał prawidłowo i służył przez długie lata? Poza użytkowaniem sprzętu w zgodzie z jego przeznaczeniem, do naszych obowiązków należy przeprowadzanie cyklicznej kalibracji i legalizacji tachografu.

Te procesy konserwacyjne pozwolą na zaktualizowanie parametrów pojazdu, a także potwierdzenie prawidłowego wykonania procesu kalibracji. Pamiętając o regularnych czynnościach konserwacyjnych, zapewnimy sobie prawidłowe działanie tachografu przez wiele lat.